Instytut Socjologii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 36
fax: +48 56 622 4765
e-mail: soc-sekr@umk.pl

Autobiografia nestora toruńskiej socjologii

Zdjęcie ilustracyjne

Ukazała się właśnie autobiografia nestora toruńskiej socjologii, prof. Włodzimierza Wincławskiego zatytułowana "Siedem obrazków z lat minionych".
Jak napisał sam Autor: „Myśl napisania autobiografii narodziła się we mnie w późnym wieku emerytalnym, podczas pracy nad kolejnym tekstem naukowym, kiedy to dostrzegłem, że nie wnoszę nic nowego do socjologii. Odłożyłem pióro z postanowieniem zarzucenia pracy naukowej. Wiązało się to także z koniecznością porzucenia mojego stylu życia, miałem przestać pisać. Nie mogłem tego zaakceptować. Sięgnąłem ponownie po pióro i zagłębiłem się w opisie własnej przeszłości. Temperament socjologa nakazywał mi rozpatrywać ją w ścisłym powiązaniu z najbliższym otoczeniem społeczno-kulturowym”.

W książce znajdziemy m.in. opis powstania socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu od 1976 roku – oparty na wspomnieniach autora i dokumentach.
Prof. Wincławskiemu życzymy – jako wspólnota Instytutu Socjologii – jeszcze wielu lat w zdrowiu, a wszystkich zachęcamy do lektury!

pozostałe wiadomości