
W jaki sposób zaktywizować lokalną społeczność wymieszaną klasowo i kulturowo? Jakie metody stosuje nowoczesny sołtys do pobudzania działań oddolnych? Czy mural może zjednoczyć mieszkańców do wspólnych działań? Jak ważna w życiu podmiejskiej wsi jest świetlica? Czy da się dociągnąć młodzież od ekranów smartfonów i sprawić, że włączy się ona w życie lokalnej wspólnoty?
Na te i wiele innych pytań studenci socjologii otrzymali wyczerpujące i barwne odpowiedzi od Pani Sołtys podtoruńskiej Złotorii - Barbary Kisielewskiej. Zajęcia terenowe, prowadzone pod kierunkiem dra hab. Wojciecha Kniecia, prof. UMK, w ramach przedmiotu "Aktywizacja lokalna" w słoneczne popołudnie 25 maja dostarczyły nam wiele ciekawej wiedzy, pozwoliły na skonfrontowanie teorii aktywizacji środowisk lokalnych z realiami działań lokalnych liderów.
Wraz z panią sołtys Barbarą Kisielewską zwiedziliśmy nowoczesną świetlicę w Złotorii, podziwialiśmy mural nawiązujący do historii wsi, odwiedziliśmy miejsca związane z tradycjami flisaczymi, a także wyjątkowy park wiejski. Wysłuchaliśmy wielu frapujących historii o blaskach i trudach bycia lokalnym liderem w podmiejskiej, wielce zróżnicowanej miejscowości. Na własne oczy przekonaliśmy, jak ważna jest charyzma lokalnego lidera. Pani Basiu - dziękujemy!