Instytut Socjologii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 36
fax: +48 56 622 4765
e-mail: soc-sekr@umk.pl

Zmarła prof. Krystyna Szafraniec

Zdjęcie ilustracyjne
fot. fot. Andrzej Romański

3 września 2022 roku zmarła prof. dr hab. Krystyna Szafraniec, pracowniczka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, socjolog młodzieży. W swojej pracy zajmowała się kondycją i strategiami życiowymi Polaków w warunkach zmiany systemowej. Miała 67 lat.

Z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu była związana (z niewielkimi przerwami) od 1977 roku. W 1986 roku na Wydziale Humanistycznym UMK obroniła doktorat, habilitację uzyskała w 1995 roku w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, a tytuł profesora nadano jej w 2012 r. Poza UMK przez wiele lat związana była także z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Od 2000 roku była członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, w latach 2005-2008 wiceprzewodniczącą PTS. Od 2007 roku prof. Szafraniec była członkiem Komitetu Socjologii PAN, a od 2018 roku także członkiem rady programowej sekcji RN30: Youth and Generation Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego, członkiem Sekcji Socjologii Młodzieży i Edukacji Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Była laureatką prestiżowej nagrody im. Stanisława Ossowskiego (1991), dwukrotną stypendystką Birkback College Uniwersytetu w Londynie (1992, 1994) i kierownikiem wielu grantów - zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

W ostatnich latach jej badania dotyczyły zwłaszcza relacji pokoleniowych w kontekście przemian historycznych. Zajmowały ją także młodzież i edukacja w procesie zmiany, świadomość obywatelska, orientacje życiowe we współczesnym społeczeństwie polskim i wieś w procesie transformacji ustrojowej. Była badaczką znaną i cenioną w Polsce i Europie, nauczycielem akademickim Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK, inspirującym promotorem i opiekunem prac naukowych.

Prof. Krystyna Szafraniec opublikowała 10 monografii, w tym wydaną zaledwie kilka miesięcy temu książkę "Pokolenia i polskie zmiany. 45 lat badań wzdłuż czasu", będącą zwieńczeniem ostatniego kierowanego przez nią projektu badawczego, kończącego zarazem unikatowe w skali europejskiej badanie longitudinalne, zapoczątkowane w Toruniu w 1973 roku. Była redaktorką kilku prac zbiorowych oraz autorką kilkudziesięciu artykułów publikowanych w prestiżowych czasopismach polskich i zagranicznych oraz autorką ekspertyz i raportów dotyczących młodzieży i edukacji (sporządzanych m.in. dla Senatu RP, ISP, FDPA, Funduszu "Know-How", KPRM), m.in. szeroko cytowanego raportu "Młodzi 2011".

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 13 września 2022 r. w Toruniu. O godz. 12:00 rozpoczną się akademickie uroczystości pogrzebowe w Collegium Maximum UMK przy pl. Rapackiego 1. Po uroczystości odprawiona zostanie msza święta w kościele akademickim pw. Świętego Ducha przy ul. Piekary 24. Po mszy odbędzie się pogrzeb na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej 192.

pozostałe wiadomości