Instytut Socjologii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 36
fax: +48 56 622 4765
e-mail: soc-sekr@umk.pl

Współpraca z Młynem Wiedzy

Zdjęcie ilustracyjne

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i nasz Instytut nawiązały współpracę. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć pod koniec września podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. W październiku rozpoczną się wykłady w ramach „Wtorków z socjologią”.
 
Podczas Toruńskiej Nocy Naukowców dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK zajmie się kontrowersjami wokół szczepionek i szczepień. Wydarzenie jest planowane 24 września br., a obecnie trwają prace nad programem. - Już teraz wiemy, że zmieni się trochę forma Nocy Naukowców - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. - Wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika pracujemy nad wydarzeniami, które w tym roku ze strony uczelni przyjmą formę warsztatów - dodaje. Więcej informacji o Toruńskiej Nocy Naukowców można spodziewać się na początku września.
 
W październiku rozpoczną się bezpłatne wykłady w ramach cyklu „Wtorki z socjologią”. Wśród tematów, które znalazły się planie wydarzenia będą te poświęcone społecznym kontekstom budowy elektrowni atomowej w Polsce, przemianom kibicowania okiem socjologa, sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych, sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach oraz pamiętnikom pisanym w czasie pandemii COVID-19.
 
 

Do tej pory wspólnie z Instytutem Psychologii UMK realizowało Tydzień Mózgu oraz cykl wykładów popularnonaukowych „Wtorki z psychologią”. Do psychologów w nowym roku akademickim dołączą socjologowie. - Rozwijamy ofertę naszego centrum nauki. A w związku z tym, że w 2019 roku udostępniliśmy wystawę o dojrzewaniu, współpraca z toruńskimi socjologami jest dla nas czymś naturalnym. Jestem przekonana, że nasze wspólne pomysły spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Zależy nam na możliwie najszerszym prezentowaniu naszym gościom efektów prac badawczych różnych dyscyplin nauki. Poprzez planowane wydarzenia chcemy pokazać, że dzięki socjologii możemy patrzeć na świat z wielu interesujących perspektyw - dodaje.
 
Dla Instytutu Socjologii UMK współpraca oznacza również większe otwarcie się na odbiorców zainteresowanych tematami społecznymi oraz prezentację wyników badań. - Nasi pracownicy prowadzą bardzo interesujące prace badawcze, często publikowane w czołowych czasopismach europejskich i światowych. Niemniej, w coraz większym stopniu jesteśmy nakierowani na dość specyficznych odbiorców: akademickich specjalistów bardzo wąsko zdefiniowanej dyscypliny czy wręcz subdyscypliny. Osoby nie będące akademikami, nawet zainteresowane daną tematyką, raczej nie przebiją się przez hermetyczny język takich publikacji – wskazuje dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK. - Współpraca z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ma na celu otwarcie się na wszystkich zainteresowanych tym, co dzieje się ze społeczeństwem w bardzo różnych wymiarach. Ważne również, że jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy: przyrodniczych i humanistyczno-społecznych - dodaje.
 
 
 
Spotkania będą odbywały się o godz. 18:00 w siedzibie Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 
Planowane są również transmisje online wykładów. - Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i prezentować wyniki badań naukowców - mówi Marcin Centkowski. - Doświadczenia z czasu epidemii pokazują, że nasze działania online spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia, regionu, a także innych województw - dodaje. Relacje będą udostępniane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

pozostałe wiadomości