Wykłady: „Okiem socjologa”

Na wykłady „Okiem socjologa” zapraszamy zawsze w pierwszy czwartek miesiąca o godz. 14.00 i 16.30. Wykłady odbywają się w siedzibie Wydziału Humanistycznego (Fosa Staromiejska 1a, w Sali IX), chyba, że w opisie zaznaczono inaczej.

Kontakt/zapisy: anielska@doktorant.umk.pl

Semestr zimowy 2016/2017

dr hab. Łukasz Afeltowicz: Daliśmy się nabrać na penicylinę.

6 października 2016

Łukasz Afeltowicz zajmuje się problematyką nauki, technologii i medycyny. Na tym ostatnim zagadnieniu skoncentrowany jest jego wykład, który opowiada o znaczeniu innowacji społecznych dla sukcesów współczesnej medycyny. Medycyna na przełomie XIX i XX wieku odniosła szereg spektakularnych  sukcesów w różnych dziedzinach, jednak dziś pojawia się coraz mniej innowacji, których skuteczność mogłaby równać się np. z penicyliną. Historyczne sukcesy medycyny zawyżają nasze oczekiwania. Naiwnie oczekujemy od niej uniwersalnych, prostych w zastosowaniu rozwiązań, pozbawionych negatywnych efektów ubocznych, których ta nie potrafi opracować. Co ciekawe, wiele sukcesów nowoczesnej medycyny bierze się nie z wynalezienia nowej terapii czy metody diagnostycznej, lecz z innowacji społecznych.

dr hab. Dominik Antonowicz: Społeczny fenomen kibicowania.

3 listopada 2016

Dominik Antonowicz, oprócz tego, że sam jest zapalonym kibicem, z pasją analizuje sport i kibiców z perspektywy naukowej. Jest uczestnikiem wielu projektów badawczych i autorem prac poświęconych sportowi, a przede wszystkim kibicom. To im będzie poświęcony jego wykład. Spotkanie uatrakcyjni niecodzienna formuła oraz zaproszeni goście. Uczniów zaprosimy do hali sportowej, gdzie trenują i rozgrywają mecze toruńscy koszykarze, a wykład uzupełni głos sportowców oraz przedstawicieli społeczności kibiców i klubu.

prof. Tomasz Szlendak: Do czego ludziom potrzebny jest kicz? Psychologia i socjologia obciachu.

1 grudnia 2016

Tomasz Szlendak bada między innymi przemiany kulturowe współczesnego społeczeństwa polskiego. W swoich analizach często korzysta z ustaleń antropologii kulturowej i socjologii, a także psychologii ewolucyjnej i poznawczej. Wykład jego autorstwa poświęcony będzie miejscu kiczu w życiu społecznym. Podczas wykładu spróbuje odpowiedzieć na takie pytania, jak: Czy może istnieć kultura bez kiczu? Jakie funkcje pełni kicz? Czy kicz jest zgodny z naturą ludzką? Kto decyduje o tym, co jest „obciachem”, a co nie?

dr Anna Wójtewicz: Czy kobiety są głupie, a mężczyźni myślą tylko o jednym? O konflikcie płci i stereotypach.

5 stycznia 2017

Anna Wójtewicz zajmuje się socjologią ciała i medycyny, polityką zdrowotną i promocją zdrowia, a także problematyką kobiecą i przemianami społecznymi związanymi z konsumeryzmem. To spotkanie zostało przez nią zaplanowane w formie wykładu z elementami konwersatorium: uczestnicy zostaną zaproszeni do dyskusji i innych form aktywności. Jego celem będzie próba ujawnienia źródeł stereotypów związanych z płcią, które funkcjonują w naszej kulturze. Pokażemy skąd się bierze poczucie tego, że między płciami istnieje konflikt.

Semestr letni 2016/17

dr Wojciech Goszczyński: Historie kuchenne, czyli o smacznych i odrażających związkach społeczeństwa i jedzenia

2 marca 2017

Czy zastanawialiście się kiedyś co łączy Piekielną Kuchnię Gordona Ramseya, Światową Organizację Handlu, Unię Europejską, globalną gospodarkę i kubek kawy? Wszystko kręci się wokół jedzenia. Kształtuje ono nasze ciała, odzwierciedla to co się dzieje w kulturze i ekonomii jak i przy naszych rodzinnych stołach. Jedzenie decyduje o naszym przetrwaniu, o losie plemion, społeczeństw i całych kontynentów. Jedzenie jest lustrem, w którym możemy obejrzeć jak skonstruowany jest współczesny świat. Jest także czarną skrzynką, której otwarcie pozwoli nam ten świat zrozumieć. W trakcie wykładu posłuchamy o Kim Kardashian, kawie Kopi Lupak, ekologicznych truskawkach z Chin oraz steku z kangura. Porozmawiamy też o poważniejszych sprawach – o głodzie, globalnej sprawiedliwości, biedzie i o metodach radzenia sobie z nią.

Dr Jarosław Domalewski: Podróż do krainy stożkowego kapelusza

6 kwietnia 2017

Spotkanie będzie swego rodzaju podróżą do Wietnamu, którego symbolem jest stożkowy kapelusz. Nie będzie to jednak podróż z perspektywy turysty, lecz socjologa obserwującego przemiany zachodzące w tym azjatyckim społeczeństwie. Ich efektem jest coraz silniejsze upodabnianie się struktury społecznej do stożkowego kapelusza – szerokiego u podstawy, wąskiego na czubku. W Wietnamie jak w soczewce można dostrzec starcie tradycji z nowoczesnością, komunizmu z kapitalizmem, odmienności północy i południa…